Cena Celestýna Opitze

cco-boxOcenění za vzor v péči o nemocné a jinak potřebné, tedy za příkladnou práci v oblasti zdravotnictví
a sociálních služeb - hospitalitu, křesťanskou
péči o nemocné.

Přehled držitelů ocenení (laureátů)

 

Nominace kandidátů 

Možnost nominovat laureáty Ceny Celestýna Opitze je skrze email info@milosrdni.cz, anebo poštou na adresu Konvent Milosrdných bratří, Vídeňská 7, 639 00 Brno.
V případě nominace prosíme o zaslání stručného popisu práce konkrétní osoby v oblasti zdravotnictví či sociálních služeb, kterých se ocenění týká.
Případně můžete využít formulář

Komise Ceny Celestýna Opitze

Odbornou komisi tvoří Br. Martin Richard Macek, OH, představený řádu milosrdných bratří v ČR a na Slovensku a převor brněnského konventu, Br. Michael Petr Malý, OH, milosrdný bratr, JUDr. Petr Smejkal, právní zástupce řádu milosrdných bratří, a Bc. Vít Pospíchal, MPA, sekretář představeného řádu milosrdných bratří. 

MUDr. Celestýn Opitz

Milosrdný bratr MUDr. Celestýn Opitz jako první v Evropě provedl operaci v narkóze, stalo se tak v roce 1847 v pražské nemocnici milosrdných bratří, dnes Nemocnice Na Františku. Ušetřil tak své pacienty mnohdy nesnesitelných bolestí. Díky němu se dnes mohou provádět operace, které do té doby byly naprosto nemyslitelné. Tímto je nejen pro náš řád velkým vzorem v šíření odkazu sv. Jana z Boha, zakladatele řádu, křesťanské péče o nemocné. Cena Celestýna Opitze tak symbolizuje hluboký vztah k nemocným.


 

123456