Knihovna Milosrdných bratří - Brno

Milosrdní bratři jsou hospitálský řád zabývající se péčí o nemocné, chudé a potřebné. Pro adekvátní péči je dodnes zapotřebí zdravotnické vzdělání jednotlivých bratří. Proto v minulosti vznikaly u jednotlivých konventů knihovny, ve kterých se nalézaly různé žánry knih od teologických, přes filozofické a právnické spisy až po knihy o medicíně či ošetřovatelství.  O historii většiny klášterních knihoven milosrdných bratří se nedochovaly skoro žádné informace, jelikož pro bratry byla prioritní péče o nemocné a nikoliv o knihy.

V nynější době se nachází většina konventních knihoven v brněnském klášteře milosrdných bratří v Brně. Jednotlivé knihovny jsou zachovalé v různém poměru, jelikož byl řád dvakrát v minulém století rozpuštěn. K největší devastaci fondů přispěla vláda komunistů, která zabavila všechen řádový majetek včetně knihoven. Z toho důvodu některé vzácné knihy a důležité archiválie byly uschovány na tajných místech a u různých známých či u spolupracovníků doma.

Řádu se zachovala většina knih z Brna, Letovic, Prahy a Valtic. Zbylé knihovny (Prostějov, Vizovice a Nové Město nad Metují) se dochovaly v řádech desítek kusů. V roce 2018 byla sloučená řádová knihovna zaregistrována jako oficiální specializovaná knihovna, která obsahuje zhruba 10 000 svazků. Většinu fondu tvoří staré tisky (knihy vydané do roku 1860).

Knihy lze vyhledat v online katalogu a poté si je objednat do studovny pouze k prezenčnímu studiu a přes email si můžete domluvit termín návštěvy s naší správkyní knihovny. Katalog je v nyní v procesu tvorby, tudíž zatím neobsahuje veškeré svazky, ale i tak je možné si jej prohlížet a objednat pomocí emailu daný tisk.

ONLINE-KATALOG-BOX

Kontakt

Mgr. Dana Surá - správkyně knihovny
email: knihovna@milosrdni.czKNIHOVNÍ ŘÁD

DSC_2539DSC_1705DSC_2533