„České“ izolační oddělení pro COVID-19 v africké Libérii

„České“ izolační oddělení pro COVID-19 v africké Libérii
11. 3. 2021 | Misijní činnost

V začátku pandemie jsme díky podpoře mnoha menších či větších dárců mohli do tehdy nejpostiženějších míst poslat velké množství ochranných pomůcek a prostředků, přístrojů pomáhajících se zvládáním onemocnění COVID-19. Itálie či Španělsko ovšem nebyly jediné země, které nás tehdy požádaly o pomoc. Byla mezi nimi například i Libérie, respektive naše nemocnice St. Joseph v hlavním městě Monrovia, které jsme před lety už pomáhali při zvládání epidemie eboly. Dnes bylo tuto nemocnici potřeba připravit na boj s koronavirem.

Nemocnice sice disponovala izolační jednotkou, ale potřebovala renovovat, modernizovat a vybavit, aby zvládala boj s koronavirem co možná nejlepším způsobem. Koronavirus ve své nejhorší podobě, kterou na jaře minulého roku prožila Itálie či Španělsko, a kterou dnes zažíváme u nás v České republice, se africkému kontinentu zázračným způsobem vyhnula a vyhýbá. Přesto se náš řád minulý rok už na jaře rozhodl připravit naše africké nemocnice na nápor nakažených, kterými trpěla Evropa.

Projekt realizovali sami naši afričtí bratři v průběhu května a června s pomocí bratří a spolupracovníků ze Španělska, financován však byl plně od nás z České republiky, z vlastních zdrojů řádu s pomocí podporovatelů a dárců. Proinvestováno bylo celkem 25.478 eur.

Prosba na zbudování izolační jednotky přišla od ministerstva zdravotnictví Libérie. Hlavní město Monrovie dlouhodobě trpí nedostatkem lékařské péče, což se projevilo už při epidemii eboly v roce 2014. V té době, kdy musely být zavřeny všechny nemocnice a zdravotní zařízení, jelikož všechna byla kontaminována a mnoho lidí z personálu bylo infikováno a někteří dokonce zemřeli. Situaci tehdy zachránili Lékaři bez hranic, na které navázali naši bratři spolu s italskou humanitární společností Medici con l’Africa. Společně se nám tehdy podařilo naši nemocnici sterilizovat a zdravotní péči obnovit.

Tentokrát bylo potřeba zrekonstruovat a zrenovovat jeden z nemocničních pavilonů, aby odpovídal hygienickým a hlavně izolačním potřebám (vedle zednické práce byla postavena nová střecha, pořízena nová okna, rozvody vody a elektřiny, místnosti byly vymalovány), pořídit nová lůžka s matracemi a veškerý nábytek, klimatizaci, a nakonec pavilon vybavit potřebnými ochrannými prostředky a materiálem, včetně dezinfekčních prostředků. V neposlední řadě bylo potřeba vyškolit 7 nových členů personálu v práci ve vysoce infekčním prostředí.

Nová izolační jednotka byla pojmenována „Granada Treatment Centre“ a disponuje 8 lůžky pro vysoce infekční pacienty. Na pamětní desce, kde je uvedeno, že bylo toto centrum vybudováno s pomocí milosrdných bratří a podporovatelů z České republiky, se píše, že zařízení je věnováno památce obětem epidemie eboly v roce 2014, 4 milosrdným bratřím a 5 spolupracovníkům, kteří při ošetřování nakažených položili svůj život.

Přejeme si, aby všichni, kdo se v novém centru budou pohybovat a pracovat v něm, byli chráněni před případnou nákazou na přímluvu sv. Jana z Boha, a pacientům, aby zde našli uzdravení.

vp

Přílohy:

Covid Libérie