Milosrdní bratři oceněni v Bruselu

Milosrdní bratři oceněni v Bruselu
24. 2. 2015 | Řád a křesťanský svět

Řád milosrdných bratří obdrží prestižní ocenění Evropské unie za jeho staletí trvající péči o nemocné a potřebné v Evropě, ale i za úsilí v boji s epidemií eboly v Západní Africe.

Ve středu 25. února převzal br. Jesus Etayo, generální představený řádu milosrdných bratří, od nejvyšších představitelů Evropského parlamentu ocenění „Civi Europaeo Praemium“ Cenu evropského občana za rok 2014. Generálního představeného doprovodili generální radové řádu br. Rudolf Knopp, zodpovědný za působení řádu v evropském regionu, a br. Giampietro Luzzato a ředitel evropské kanceláře řádu v Bruselu „Hospitality Europe“ Dr. Carlo Galasso.

Toto ocenění je každoročně udělováno Evropským parlamentem lidem nebo institucím za excelentní plnění svých závazků v úsilí o soužití a integraci mezi lidmi členských států Evropské unie v rámci každodenního nasazení a prosazování hodnot lidské důstojnosti, solidarity a tolerance. Bere se zde v potaz i mimořádně záslužná práce jednotlivců a institucí působících v Evropské unii ve prospěch zemí třetího světa, uvedení v praxi hodnot solidarity a mezinárodní spolupráce.

Řád milosrdných bratří byl nominován jako kandidát španělským europoslancem Gabrielem Mato a byl vybrán za vítěze pro rok 2014 komisí složenou z předních úředníků evropských institucí, ve které zasedají mimo jiné i bývalý předseda Evropské komise José Manuel Barroso a dva bývalí předsedové Evropského parlamentu Hans-Gert Pöttering a Enrique Barón.

Ocenění bylo řádu uděleno nejenom za jeho téměř pět set let trvající práci na poli sociální a zdravotní péče v Evropě a na dalších kontinentech ve prospěch milionů nemocných, postižených a opomíjených lidí, ale i za práci řádu v přední linii jako ošetřovatelé a zdravotníci v zemích Západní Afriky postižených epidemií eboly. Úsilí a péče poskytnutá lidem v Libérii a Sierra Leone, kde milosrdní bratři provozují dvě nemocnice už mnoho let ve městech Monrovie a Lunsar, byla vykoupena životem 13 spolupracovníků (ošetřovatelů a zdravotních sester), jedné řeholní sestry, misionářky, a čtyř milosrdných bratří, včetně br. Miguela Pajarese a br. Manuela Viejo. Tito dva byli jediní evropští občané, kteří položili svůj život v boji s epidemií: to byl další důvod proč chtěla Evropa vyjádřit vděčnost řádu milosrdných bratří za jeho obdivuhodný příklad odvahy a solidarity.

Předání ocenění proběhlo v Evropském parlamentu v Bruselu během jeho letošního prvního plenárního zasedání. Na konci ceremonie byla otevřena výstava věnovaná oceněným ze všech 28 členských zemí Evropské unie. (Pozn. seznam všech oceněných naleznete ZDE)

zdroj: OHSJD

Přílohy:

Cena Evropského občana

foto: archiv OH